Karlskronahem
Student
Par som promenerar.

Nyproduktion i Vedebylund

Snart går startskottet för Karlskronahems nya lägenheter i Vedebylund. Lägenheterna ligger mitt i centrala Lyckeby med närhet till handel, service och natur.

Lägenheterna

Karlskronahem sätter inom kort igång nybyggnation i Vedebylund, nära handel, service och natur, i det populära området Lyckeby. Lägenheterna byggs med förhöjd tillgänglighet och passar bra för seniorer men är ett bra boende oavsett ålder. Förhöjd tillgänglighet innebär till exempel att det finns utrymme i både sovrum och badrum för att röra sig med en rullator och att det finns hiss till samtliga våningsplan.

skiss_huvudbild

På tomten, som också är känd som "Handelsträdgården" planeras två hus på fem respektive sju våningar.

Tillsammans erbjuder husen 49 lägenheter, kombinerat  tvåor och treor. Till vänster ses en skissbild på husen (du står med Vedbyskolan bakom dig, i korsningen upp mot Ekebacken).

Redan nu har det särskilda boendet påbörjats och totalt blir det tre hus på tomten. Två hyreshus, ett med kooperativa hyresrätter och ett med "vanliga hyresrätter" samt ett äldreboende.

 

Interiör

Samtliga lägenheter har badrum med kakel och klinkers, vit köksinredning från Ballingslöv och ekparkett i samtliga rum. Balkongen är på 6,5 kvadrat och inglasad. Garage ingår till samtliga lägenheter och inkluderas i hyran.

Hyra

I huset finns på varje plan två tvåor (65 m²) och två treor (75 m²). I bottenplanet skiljer sig dock storlek och planlösning något från de övriga planen.

Preliminära hyror inklusive inglasad balkong och garageplats är:
Tvåa: 7 900 kr/månad
Trea: 9 100 kr/månad

I och med att det finns teknisk möjlighet till individuell mätning av vatten, värme och el diskuteras det också kring alternativ där en energimedveten hyresgäst kan påverka sin hyra.

Energi/miljö

Individuell mätning av värme/vatten/el
Solceller
Energiförbrukning: 55 kWh/m² och år

Tidplan

Byggstart: våren 2013
Byggtid: 18 månader
Inflytt: sommar/höst 2014

 

 

 


Visa Vedebylund på en större karta

Kooperativa hyresrätter och "vanliga hyrerätter"

 

En marknadsundersökning som gjordes i slutet av 2010 visade att det finns intresse för både hyresrätter och kooperativa hyresrätter. Karlskronahem har utifrån det beslutat att ett av de två husen kommer att innehålla kooperativa hyrersrätter och det andra "vanliga hyresrätter".

Kooperativa hyresrätter är en boendeform där du går med i en ekonomisk förening, som i sin tur hyr huset av fastighetsägaren (i detta fall Karlskronahem).

Fastighetsägaren sköter det yttre underhållet. Du betalar en insats, som bidrar till att sänka hyran. Insatsen får du tillbaka när du flyttar. Denna typ av boende innebär ett stort inflytande på ditt boende.

Den föreningen som kommer att hyra det ena huset i Vedebylund, av Karlskronahem, är en underförening till Karlskrona seniorhusförening (Växthuset). Föreningen hanterar uthyrningen av de kooperativa lägenheterna. Dessa hyr du alltså inte via Karlskronahem.

För mer information om hur man ställer sig i kö för kooperativa hyresrätter kontakta seniorhusföreningen i Karlskrona.
www.seniorhus.se

 

 

Kön till hyresrätter

Karlskronahem har EN kö/intresseanmälan till samtliga lägenheter. Är du intresserad av en "vanlig " hyresrätt i Vedebylund ska du anmäla dig till Karlskronahem. Det gör du på www.karlskronahem.se eller via en blankett. Ring eller besök vår bobutik för att få blanketten.

Du kan anmäla specifikt intresse för Vedebylund (eller något annat av våra områden). Men det innebär inte att du står i en egen kö för Vedebylund. Det innebär dock att du, via mail, får information om lediga lägenheter i det område/områden som du är intresserad av. Du får också all information som går ut om Vedebylund (om eventuella informationsträffar med mera).

När det blir aktuellt lägger Karlskronahem ut de nyproducerade hyreslägenheterna på hemsidan på samma sätt som vi gör med alla lägenheter. Den som anmäler sig på lägenheten och har mest poäng, är den som får kontraktet.

Kön till kooperativa hyresrätter

När det gäller kooperativa hyresrätter så hanterar inte Karlskronahem den kön. Den sköter Karlskrona seniorhusförening. För mer information om kö eller annat som berör kooperativa hyresrätter kontakta seniorhusföreningen i Karlskrona. www.seniorhus.se

folder

Marknadsundersökning

Under slutet av 2010 genomfördes en marknadsundersökning bland intressenter för Vedebylund. Cirka 300 personer svarade på undersökningen.

Den visade att majoriteten av dem som är intresserade av att flytta till Vedebylund idag bor i villa. De vill framförallt flytta till treor och tvåor och tycker att balkong och innegård är två viktiga aspekter av boendet. Vedebylunds läge, med närhet till affärer, sjukvård och kommunikationer, är något som upplevs som mycket attraktivt.

Undersökningen visade att man vill ha möjlighet att mäta sin egen vatten- och värmeförbrukning, att man föredrar egen tvättmaskin och torktumlare i lägenheten framför gemensam tvättstuga samt att man föredrar kallgarage. Undersökningen visade också att det finns intresse för både hyresrätter och kooperativa hyresrätter.

Undersökningen blev en del av underlaget för det fortsatta planerandet och delar av resultatet har varit del av den kommande upphandlingen.

Observera att  anmäla sitt intresse via enkäten, inte innebär att man ställt sig i kö hos Karlskronahem.